Duszpasterze

 

KSIĄDZ JÓZEF GUROWICZ

(proboszcz 1986-2003)

 

GurowiczUrodził się 16 marca 1935r. w Międzyrzeczu. Tam 23 marca został ochrzczony i 25 czerwca 1950r. bierzmowany. Tam też w latach 1942-1950 uczęszczał do szkoły podstawowej. Rodzicami jego byli Franciszek i Marianna zd. Dropczyńska.

Po ukończeniu szkoły podstawowej przez rok pracował na kolei. W 1951 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownycm im. św. Jacka w Katowicach, mieszkał w internacie. Po zdaniu w 1955 r. egzaminu dojrzałości, wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od lutego do końca czerwca 1958r. był na praktyce katechetycznej w Dębieńsku. Święceń kapłańskich udzielił mu 25 czerwca 1961r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach biskup koadiutor Herbert Bednorz.

Od 8 lipca do 29 sierpnia był na zastępstwie wakacyjnym w charakterze wikariusza w parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach. Potem był wikariuszem w parafiach: Katowice-Józefowice, św. Józefa Robotnika (od 31 sierpnia 1961r.), Wodzisław Śląski, Wniebowzięcia NMP (od 12 sierpnia 1964r.), Chorzów, św. Floriana (od 30 kwietnia 1965r.), Czechowice-Dziedzice, św. Katarzyny (od 2 września 1967r.), Imielin, Matki Bożej Szkaplerznej (od 30 sierpnia 1973r.), Pierściec, św. Mikołaja (od 22 sierpnia 1975r.), Kozłowa Góra, MB Nieustającej Pomocy (od 21 sierpnia 1976r.), Wapienica, św. Franciszka z Asyżu (od 18 sierpnia 1979r.), Przyszowice, św. Jana Niepomucena (od 31 sierpnia 1982r.), Goczałkowice, św. Jerzego (od 22 września 1982r.), Boguszowice, Najświętszego Serca Pana Jezusa (od 31 sierpnia 1983r.).

Od 1986 roku był proboszczem parafii św. Karola Boromeusza w Kryrach. Postarał się o wybudowanie dzwonnicy.

Z dniem 24 września 1999 roku został przeniesiony, ze względu na stan zdrowia, na rentę. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach.

Zmarł 17 października 2003 roku w szpitalu w Katowicach-Józefowcu. Pochowany został w Kryrach.