Kolędnicy Misyjni 2019

„Bóg daje siłę w największym dramacie,
gdy tracisz dom, mamę i tatę…
Gdy człowiek zaufa
Bożej Dziecinie,
w ciemności żalu i gniewu nie zginie.
Mój kraj pogrążony był
kiedyś w ciemności.
Okrutna przemoc
nie znała litości.
Myślałem:
Niemożliwe będzie przebaczenie
A potem nastąpiło… Boże Narodzenie.”

Tymi słowami została opisana sytuacja dzieci w Rwandzie i Burundi, którym pomagają Kolędnicy Misyjni. Projekty, które otrzymają wsparcie z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, dotyczą ochrony życia, edukacji i formacji chrześcijańskiej dzieci do 14. roku życia.

W Rwandzie znajdują się tzw. „dzielnice nędzy”, gdzie dzieci osierocone, bezdomne lub odrzucone z powodu choroby czy niepełnosprawności są narażone na liczne niebezpieczeństwa, od deprawacji po niewolnictwo i handel.  Pomoc od polskich kolędników misyjnych dotrze do buszu i na tereny, gdzie brakuje niemal wszystkiego. Dzieci mieszkające tam nie mają dostępu do edukacji i opieki medycznej, cierpią z powodu niedożywienia i braku wody nadającej się do picia. Koza i ogródek warzywny to „bilet” do samowystarczalności dla szkół, parafii i rodzin.Pomoc od polskich kolędników misyjnych adresowana jest także do najmłodszych Burundyjczyków, którzy cierpią z powodu głodu i niedożywienia. Dzięki wsparciu polskich ofiarodawców burundyjskie sierocińce, ośrodki opiekuńcze i szkoły będą mogły zakupić kozy i nasiona do ogródków warzywnych, co zapewni im możliwość własnej produkcji żywności. A dzięki temu setki uczniów i innych podopiecznych codziennie otrzymają szklankę mleka, miskę owsianki, warzywa i owoce. Wsparcie otrzymają także burundyjskie sieroty. Szacuje się, że jest ich ponad 120 tysięcy, a dzieci żyjących na ulicach aż 400 tysięcy. Straciły one bliskich w wyniku chorób, m.in. AIDS, a także z powodu konfliktów zbrojnych.

Na szczęście w Polsce, a także i w naszej Parafii, nie brakuje wrażliwych serc. Tegoroczne zaś kolędowanie było niezwykłe. Przede wszystkim spróbowaliśmy przeprowadzić je w innej formie – kolędowanie po domach zastąpiliśmy przedstawieniem scenki misyjnej po wszystkich Mszach Świętych w kościele w Misyjny Dzień Dziecka – 6 stycznia. Drugą wielką zmianą było „odmłodzenie” Kolędników – po raz pierwszy nie kolędowała młodzież, a całe przedsięwzięcie wzięły na swoje barki Dzieci Maryi wraz z animatorkami – Klaudią i Zuzią. Efekt? Rekordowa kwota!!! Jeszcze nigdy w naszej Parafii nie zebrano w ramach akcji ponad 2,5 tysiąca złotych!!!

Za ogrom włożonej pracy, za serce otwarte  na potrzeby dzieci w krajach misyjnych, za poświęcony czas wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne kolędowanie serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!!!

 

Kwota 2585 zł została wpłacona na konto Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w to piękne dzieło.