Pielgrzymka do „Jerozolimy Północy”

Mimo niespodziewanych przesunięć czasowych i różnych środków transportu 21 czerwca 2019 r. nasi Parafianie wraz z ks. Władysławem Kolorzem i ks. Proboszczem dotarli do pięknego portu Bergen, od którego rozpoczęliśmy pielgrzymowanie po Norwegii. Kiedy w Polsce panowały tropikalne upały, my w temperaturze czasem nawet 12 stopni (!) podziwialiśmy soczystą zieleń Skandynawii, często podlewaną lokalnymi deszczami. Przez malownicze fiordy, góry i lasy przybyliśmy do wioski Geiranger, skąd licznymi serpentynami na Drodze Orłów Drodze Trolli oraz pięknie poprowadzoną Drogą Atlantycką dotarliśmy w okolice Trondheim – Jerozolimy Północy. W Stiklestad modliliśmy się w miejscu męczeńskiej śmierci św. Olafa, a następnie po zwiedzaniu pierwotnej, monumentalnej katedry w Trondheim odprawiliśmy Eucharystię w niedawno zbudowanej nowej, katolickiej katedrze. Przemierzając setki kilometrów naszym autokarem dojechaliśmy do pięknego drewnianego kościółka Stavkyrkje w Ringebu oraz znanej z Zimowej Olimpiady i skoków narciarskich miejscowości Lillehamer. Wreszcie zawitaliśmy do obecnej stolicy Norwegii Oslo. Tutaj podziwialiśmy gmach Opery, Parlamentu, Teatru, wspaniałe rzeźby Vigelanda we Frognerparken, Muzea ukazujące odkrycia bohaterskich żeglarzy oraz znaną z sukcesów Adama Małysza skocznię Holmenkollen. Przemierzając Szwecję dotarliśmy do Karlskorony skąd promem dopłynęliśmy do Gdyni. Część grupy pielgrzymkowej wysiadała w Bydgoszczy, a my odprawiliśmy Mszę św. w tamtejszej katedrze św. Marcina i Mikołaja przy cudownym obrazie Matki Bożej Pięknej Miłości. Ostatni, męczący etap polskich, wciąż remontowanych dróg doprowadził nas do upalnego Śląska. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że dane nam było zobaczyć tyle pięknych miejsc i tyle świadectw chrześcijaństwa, które dotarło do Norwegii prawie w tym samym czasie, co do Polski. Jesteśmy wdzięczni za to, że spotkaliśmy także wielu rodaków, którzy chętnie w tym bogatym kraju pracują i dziś współtworzą tamtejszy, katolicki Kościół.
Więcej zdjęć można zobaczyć w Galerii.