„Wejrzyj, Ojcze, na tę ziemię…”

W trzy kolejne dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są Dni Krzyżowe (mimo przeniesienia uroczystości z czwartku 40 dni po Zmartwychwstaniu na niedzielę, Dni Krzyżowe obchodzone są nadal w poniedziałek, wtorek i środę).

Jest to czas modlitw błagalnych o dobre urodzaje, które zapewnią nam dostatek chleba powszedniego. Dni Krzyżowe są rozwinięciem codziennego wołania do miłosiernego Boga: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Zaprowadzono je w Galii, w obliczu groźby głodu po gwałtownych klęskach żywiołowych, trzęsieniach ziemi i wojnach. Zainicjował je ok. 450 r. św. Mamert, biskup Vienne. Z upływem czasu przeszły do liturgii rzymskiej i upowszechniły się w całym kościele.

Zgodnie z tradycją także i w naszej parafii odprawiliśmy plenerowe modlitwy błagalne o oddalenie niszczących żywiołów i dobre zbiory. W poniedziałek zgromadziliśmy się przy kapliczce koło posesji państwa Gruszka, we wtorek przy naszej grocie, a w środę przy krzyżu misyjnym. Śpiewem litanii do Wszystkich Świętych oraz suplikacji prosiliśmy Dobrego Boga, który swojemu stworzeniu „daje pokarm we właściwym czasie i otwiera rękę swoją” o dobre zbiory oraz o sprzyjającą pogodę.