WIZYTACJA KANONICZNA

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest – przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja kanoniczna. W naszej parafii taka wizytacja miała miejsce w dniach 24-26 lutego b.r.

Gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Adama Wodarczyka – biskupa pomocniczego Archidiecezji Katowickiej. Wizytacja to szczególny czas dla parafii, gdy Biskup, jako następca Apostołów – przychodzi do małej owczarni, aby przyjrzeć się jej radościom i troskom oraz aby modlić się wraz z wiernymi i umocnić swoim słowem ich wiarę. Chrystus w swoim Apostole szczególnie nawiedza parafię, aby jej błogosławić.
W imieniu całej Wspólnoty parafialnej pragniemy złożyć Księdzu Biskupowi serdeczne podziękowania za obecność wśród nas. Dziękujemy za spotkania z grupami parafialnymi, za spotkania z katechetkami i nauczycielami, za słowo pasterskie skierowane do każdego z nas podczas niedzielnych mszy świętych, a przede wszystkim za udzielenie sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Szczególnie dziękujemy za modlitwę w naszej intencji, za cały trud kanonicznej wizytacji naszej parafii!

Wizytacja odbyła się niejako u progu Wielkiego Postu, co odczytujemy jako dar i zadanie.

Dar – bo doświadczyliśmy, że Kościół jest apostolski. Oto pośród nas stanął Apostoł posłany przez Chrystusa, aby nas pouczał, umacniał w wierze i błogosławił nam. Umacniał w wierze prezbitera, który będąc z nami na co dzień przedłuża apostolską posługę.

Zadanie – bo uświadamiamy sobie, że Kościół Powszechny potrzebuje naszej gorącej modlitwy za Ojca Świętego, za biskupów i kapłanów. Potrzebuje także, naszego osobistego nawrócenia, naszej dojrzałej wiary.

Dziękując więc serdecznie za wszelki dar, który dzięki posłudze Jego Ekscelencji stał się naszym udziałem, prosimy o przyjęcie zapewnienia o naszej modlitwie w intencji Księdza Biskupa i wszystkich biskupów świata, w intencji Ojca Świętego i całego Kościoła Powszechnego. Będziemy się modlić do Pana Boga przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i naszego Patrona św. Karola Boromeusza. Przyrzekamy także nie zmarnować danego nam przez Pana Boga czasu Wielkiego Postu.

Zdjęcia z Wizytacji Kanonicznej można już zobaczyć w galerii.