MISJE ŚWIĘTE

Od 26 marca do 2 kwietnia 2023 r. przeżyliśmy wyjątkowy czas łaski w naszej Parafii. Jezus stał u drzwi każdego serca jak przed drzwiami, w których klamka była tylko z jednej strony – o czym wspominał Ksiądz Misjonarz na początku naszej wspólnej drogi – od wewnątrz. Stał i czekał… Jeśli ktoś posłyszy Mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną.

Już w sobotę wieczorem, ks. Proboszcz złożył symbolicznie w ręce ks. Adama klucze naszej parafii, na znak oddania nas pod jego pieczę. W poniedziałek odbył się Dzień Osobistej Refleksji, który pozwolił nam wyciszyć się, stanąć w prawdzie i przygotować na nadchodzące nauki stanowe i kolejne słowo łaski. Ważny był codzienny Różaniec, Adoracja, możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania, z którego korzystało wielu parafian.

W poniedziałek nauki stanowe mieli mężczyźni, którzy dowiedzieli się między innymi, jak starać się być podobnym do św. Józefa. We wtorek kobiety przyglądały się temu, jak być przy boku męża (nie przed, nie za, ani nad) na wzór Maryi. Od poniedziałku do środy dzieci ze szkoły podstawowej również spotkały się w kościele, by posłuchać Słowa, przyjąć Sakrament Pokuty i Pojednania oraz uczestniczyć w Eucharystii w ich intencji. Dzieciom podobały się przykłady poparte rekwizytami, zdjęcia z misji, a także filmy obrazujące życie i posługę misjonarzy na drugim końcu świata.

Dzień Żywej Wiary pomógł nam odnowić Sakrament Chrztu Św. w świetle rozpalonych świec. Dzień Pokuty i Pojednania był istotnym elementem rekolekcji, ks. Adam wspominał o ważności tego sakramentu i tego, że trwanie w grzechu jest nieszczęściem. Wystarczy chcieć i ciągle na nowo zaczynać u krat konfesjonału.

Wzruszającym momentem był Dzień Rodziny, w którym 81 par ponownie stanęło niejako na ślubnym kobiercu przepraszając się i przyrzekając sobie wierność i uczciwość aż do śmierci. W piątek rano modliliśmy się z chorymi – w kościele, ale także w ich domach. Wieczorem poszliśmy na parafialny Cmentarz, gdzie modliliśmy się za tych, którzy nie doczekali już tych misji. A z niego Drogą Krzyżową do kościoła. Pogoda była wymodlona…

Następnie przyszedł czas na I sobotę kwietnia – Dzień poświęcony Matce Bożej. Każde z dzieci mogło otrzymać specjalne błogosławieństwo przez nałożenie rąk. Czciciele Maryi, Róże Różańcowe, Dzieci Maryi i Ministranci mogli przyjrzeć się pracy misjonarzy w Papui, Indonezji i na Kubie. Wieczorem, na Nabożeństwie Fatimskim, w tradycyjnej procesji daliśmy świadectwo wiary. Przed Apelem Jasnogórskim o. Adam powierzył naszą wspólnotę naszej najlepszej Matce i Królowej.

W niedzielę radośnie zabiły dzwony. Nie tylko z okazji Niedzieli Palmowej, ale na znak uroczystego zakończenia Misji Świętych, któremu towarzyszyło poświęcenie krzyży, ucałowanie Krzyża Misyjnego i łaska odpustu zupełnego.

Bóg zapłać Bogu Ojcu za wszelkie łaski. Za to, że przyszedł do nas w tym świętym czasie. Bóg zapłać Księdzu Misjonarzowi za wielką posługę i wszystkim uczestnikom otwartym na działanie Ducha Świętego.

Więcej zdjęć do obejrzenia w naszej Galerii.