Orędzie z Fatimy

Po uroczystej Eucharystii w naszym kościele parafialnym 8 września 2020 r. wyruszyła jednak pielgrzymka do Fatimy. Pielgrzymi dotarli bezpiecznie do tego świętego miejsca. Przy zachowaniu jeszcze większych rygorów sanitarnych niż w Polsce, modliliśmy się 9 września na Mszy św. w Kaplicy Objawień. Tego pięknego, słonecznego dnia odwiedziliśmy jeszcze dwa wspaniałe klasztory w Batalha i Alcobaca oraz Sakralne Centrum Handlowe. Wieczorem pamiętaliśmy o naszej Parafii na modlitwie Różańcowej. W Fatimie mówią o naszej grupie „Pielgrzymka-Cud”, bo tak niewiele zorganizowanych grup obecnie tutaj się pojawia…

Czwartek znów rozpoczęliśmy od Mszy św. w Kaplicy Objawień. Po śniadaniu zwiedziliśmy nowoczesną Bazylikę Trójcy Przenajświętszej i całe otoczenie Cova da Iria. Następnie autobusem dotarliśmy do Tomar i podziwialiśmy zespół klasztorny Convento de Cristo. Przed kolacją skosztowaliśmy lokalnego Porto, a po niej uczestniczyliśmy w Procesji Eucharystycznej. Piątek – dzień pokutny – rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Objawień, w której chętnie uczestniczyli inni nasi Rodacy. Po śniadaniu odprawiliśmy Drogę Krzyżową, nawiedziliśmy domy Pastuszków i miejsca Objawień Anioła. Po tych duchowych przeżyciach pojechaliśmy do Nazare, gdzie po krótkim zwiedzaniu jedni udali się na grilowane rybki, a inni popływali w Oeanie. Tradycyjnie ten ostatni pełny dzień w Fatimie zakończyliśmy Modlitwą Różańcową. Zaszczyt spotkał czterech Panów z naszej Grupy, którzy nieśli Figurę Maryi. Pożegnalną Msza św. o godz. 7.30 w sobotę zakończyliśmy pobyt w Fatimie i wyruszyliśmy na północ. Najpierw podziwialiśmy pierwszą stolicę Portugalii – Gimaraesz, później piękne sanktuaria w Bradze, a na koniec zachód słońca na Finisterre. Niedzielę – mimo pandemii – udało nam się rozpocząć od Mszy św. i to w Kościele Franciszkanów niedaleko katedry, a następnie obejrzeliśmy Santiago de Compostella z małego wycieczkowego pociągu. Po indywidualnym zwiedzaniu i zakupach wróciliśmy do Portugalii i – tym razem z pokładu wycieczkowego statku – przyglądaliśmy się mostom i architekturze Porto. Po tak ambitnym programie wylądowaliśmy w dwóch hotelach. Grupa z Kryr mogła nawet …wykąpać się w basenie 🙂 Oczywiście z przyjemnością skorzystaliśmy! W poniedziałek po śniadaniu zobaczyliśmy wspaniały, wyłożony kafelkami w środku i na zewnątrz, kościół N.S. Bom-Sucesso (MB Pomyślności). Później ruszyliśmy autobusem do Coimbry, by tu odprawić Mszę św. w klasztorze sióstr Karmelitanek, w którym zakończyła swe ziemskie życie siostra Łucja. Następnie zwiedziliśmy to stare, uniwersyteckie miasto i pojechaliśmy podziwiać piękny, otoczony murami zamek w Obidos.

Po skosztowaniu miejscowych smakołyków dojechaliśmy do ostatniego hotelu, a właściwie Seminario da Torre da Aguilha, z którego będziemy wyjeżdżać na następne wycieczki. We wtorek po Mszy św. w Kaplicy naszego Seminarium i śniadaniu, pojechaliśmy podziwiać Sintrę, z jej oryginalną architekturą i przyrodą, a następnie przy wspaniałej pogodzie podziwialiśmy widoki na końcu świata, czyli Cabo da Roca. Dopełnieniem tych wrażeń było kultowe Cascais, gdzie można było popływać w oceanie, spacerować, konsumować i robić zakupy. Ten bardziej relaksowy dzień miał nas przygotować na ostatnie, intensywne zwiedzanie stolicy Portugalii – Lizbony. W środę po śniadaniu udaliśmy się do narodowego Sanktuarium Portugalii – Cristo Rei, gdzie po uroczystej Eucharystii podziwialiśmy panoramę stolicy z 82 metrowej wieży. Później udaliśmy się pod Pomnik Zdobywców, do Klasztoru Hieronimitów, pod wieżę Belem i do kościoła św. Antoniego – tu również modliliśmy się o szczęśliwy powrót do Ojczyzny i o to, byśmy nigdy nie zagubili właściwej drogi naszego życia. Dzień zakończyło zwiedzanie centrum starego miasta oraz kolacja. Jutro wcześnie rano ruszamy na lotnisko i znowu przez Frankfurt do Polski. Żal opuszczać tak piękną i gościnną portugalską ziemię…

W Galerii można już obejrzeć więcej zdjęć.

A tutaj zobaczyć, co obecnie dzieje się na miejscu Objawień: